DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Žloutenky A+B

Žloutenky A+B

Žloutenka A, označována také jako infekční žloutenka, nebo nemoc špinavých rukou - je virové onemocnění jater. Zdrojem nákazy jsou lidé v inkubační době, akutně nemocní a nemocní bez vnějších projevů onemocnění. Cesta přenosu onemocnění žloutenkou A je velmi snadná - přímým kontaktem s nemocným, nebo skrytě nemocným, fekálně kontaminovanou vodou, zeleninou, ovocem a syrovými mořskými plody, špatně tepelně zpracovaným masem i kontaminovanými předměty. V ČR je stále výskyt žloutenky A čas od času v menších, lokálních epidemiích. Toto onemocnění patří k nejčastějším onemocněním získaným na cestách, vyskytuje se na celém světě a riziko je vysoké v zemích s nízkým hygienickým standardem.
Preventivní opatření zahrnují zvyšování osobní hygieny, dodržování hygienických zásad. Nezastupitelnou preventivní roli hraje očkování proti žloutence, které je doporučeno nejen při cestování ale i pro tuzemsko.

Žloutenka typu B, je vysoce infekční virové onemocnění jater. Zdrojem infekce je nemocný člověk, nebo zdravý bacilonosič. K přenosu infekce stačí minimální množství infikované krve, prakticky neviditelná stopa krve na injekční jehle, nebo kdekoliv jinde, při kontaktu s porušenou celistvostí kůže, případně při poranění rizikovým předmětem, piercing, uživatelé drog apod. K infekci dochází také přes sliznice, při sexuálním styku, nebo intimním styku v rodině (kartáčky na zuby, ručníky, žínky, kartáčky na ruce, holicí strojky). K přenosu může dojít z matky na dítě. Ve světě je výskyt žloutenky typu B stále vysoký.  

Do chronické fáze přechází asi 90% infekce novorozenců, 30-40% onemocnění v dětském věku a 5-10% ve věku dospělém. Někdy může žloutenka B přecházet v jaterní cirhózu (těžké onemocnění funkčnosti jater) a je také možnost vzniku nádorového onemocnění jater. Výskyt bezpříznakového nosičství tohoto onemocnění v populaci je geograficky rozdílný. V ČR je to asi kolem 0,7%, ale např. v Asii to je až 20% populace.

Očkování proti žloutence je spolehlivou ochranou proti tomuto onemocnění. Základní očkovací schéma poskytuje celoživotní ochranu. Od poloviny roku 2001 se v ČR očkují děti v rámci pravidelného očkovacího kalendáře.

Existují očkovací látky proti jednotlivým typům žloutenek, u pacientů zcela neočkovaných se doporučuje očkovat rovnou látkou, která chrání proti oběma typům. Je to ekonomičtější a časově méně náročné. Dokončené očkování proti žloutenkám je již doživotní, není třeba přeočkovávat.